
Slaveriet i USA - Harriet Tubman
Avsnitt 1 · 10 min · Hör hur flera hundra slavar räddades med den Underjordiska järnvägen.
Historien om det folkuppror som leder till avrättningen av tsarfamiljen, berättas här av tsarens kusin, den svenska prinsessan Maria Pavlovna. Du får en inblick i bakgrunden till den ryska revolutionen men också en berättelse om en ung kvinna som tvingas fly för sitt liv på grund av sina familjeband.
Biografi, Flykt, Historia, Maria Pavlovna, prinsessa av Sverige, 1890-1958, Ryska revolutionen 1905-1907, Ryssland, Rysslands historia, Socialism, Sovjetunionen, Tsarer
2020
30 juni 2024
Syftet är att genom engagerande berättelser fånga elevernas uppmärksamhet och därmed öka deras kunskap, men också att förmedla insikten att vi alla är en del av historien. Serien utgår från de centrala kunskapsmålen för högstadiet.
Grundskola 7-9
Historia, Efter ca 1900