series

Historia fördjupat

GymnasieskolaHistoria
Programbild

Amerikanska inbördeskriget

Om programmet

Följ med på en diskussion mellan två historiker om det amerikanska inbördeskriget. Kriget var ett av det första där man hade fotografer på plats på slagfälten. Hur ska vi förhålla oss till dessa fotografier? Hur har minnet av kriget påverkat olika delar av USA? Och varför vill vissa riva monument av sydstatsgeneraler idag?

Ämnesord:
1800-talet, Afroamerikaner, Amerikanska inbördeskriget 1861-1865, Förenta staterna, Historia, Historiebruk, Krig, Nordamerikas historia, Slaveri, USA:s historia
Produktionsår
2023
Tillgänglig till
30 juni 2027
Talat språk
Engelska
Undertexter
Svenska
Medverkande
Marie Bennedahl, Adam Hjorthén
Programledare
Fredrik Berling
Dela programmet

Pedagogiskt syfte

Serien är kopplad till ämnet historia i gymnasieskolan och fungerar som en fördjupning till olika kursmoment. Här kompletteras undervisningen med samtal och diskussion mellan experter samt genom bilder, sammanhang och konkreta exempel.

Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.

Läs mer om hur vi arbetar med pedagogik och arbetsmaterial

Kompletterande program