series

Genom mina ögon

Grundskola 7-9BiologiGeografiHem- och konsumentkunskapHistoriaIdrott och hälsaReligionskunskapSamhällskunskapSexualitet, samtycke och relationerVärdegrund
Programbild

Min familj mörkade att min bror är gay

Om programmet

För Leo var det en katastrof när hans bror Elias lämnade familjen. Nu är han tillbaka, och Leo får veta sanningen om varför han stack. Men varför stör det Leo att Elias är gay? Beror det på att han känner sig sviken som inte fick reda på sanningen, eller är det hans tro som säger honom att homosexualitet inte är ok? Leo slits mellan Elias, sin mamma och församlingen.

Ämnesord:
Bibeln och homosexualitet, Familjekonflikter, Fiktiva berättelser, Religion, Tro, Värdegrund
Produktionsår
2026
Tillgänglig till
24 augusti 2028
Talat språk
Svenska
Undertexter
Svenska
Skådespelare
Sanna Ekman, David Wong, Stefan Popov, Mikael Almqvist
Dela programmet

Pedagogiskt syfte

Serien fokuserar på punkter i kunskapsområden som kan upplevas som komplexa och där olika perspektiv behöver belysas. Det kan exempelvis handla om sociala, ekonomiska eller rättsliga samhällsstrukturer, som migration eller inkomstfördelning. Relationer, identitet och värdegrund är återkommande teman. Målet är att främja inlevelse, förståelse och respekt för människors olikheter, samtidigt som filmerna förmedlar kunskaper kopplade till centralt innehåll.

Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9