
Rätt hjälp till elever med asperger och autism
55 min · UR Samtiden - Specialpedagogik · Inkludering ger barnen bättre resultat både akademiskt och socialt.
Lärarrummet porträtterar inspirerande och engagerade pedagoger över hela landet i levande och fördjupande reportage. Lyssnaren får följa med in i klassrummen, ta del av lärarnas syn på pedagogik och höra vilka knep och metoder de använder sig av för att nå fram till eleverna. Säsong 5.
Gunilla Axelsson är lärare för aspergerklasserna åk 7-9 på Berzeliusskolan i Linköping. Hon vet mycket om de speciella svårigheter som elever med asperger kan ha. Det är elever som är mycket kreativa och begåvade men som inte klarar av den stora mängden intryck från ett vanligt klassrum. Gunilla hjälper dem att få en högre självkänsla och en fungerande skolgång.
Aspergers syndrom, Elever med särskilda behov, Personer med psykisk funktionsnedsättning, Specialpedagoger, Undervisning
2015
Lärarfortbildning
Pedagogiska frågor, Specialpedagogik
Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.
Lär dig mer om hur vi jobbar med arbetsmaterial för vårt utbud