
Risker och bieffekter av digital medieanvändning
29 min · UR Samtiden - Den uppkopplade barnhjärnan · Fler studier visar på att datoranvändandet har förödande baksidor.
Föreläsningar och samtal från Lunds universitet i samband med att tryckfriheten firar 250. Hur påverkas tryckfriheten av Google, folks bristande förtroende för journalistik och den ökade spridningen av falska nyheter? Inspelat den 1 december 2016 på Pufendorfinstitutet, Lund. Arrangör: Lunds universitet.
Vi har en av världens äldsta tryckfrihetslagar. Men det finns några elefanter i det offentliga rummet som stör bilden, menar historikern Lars Ilshammar. Det handlar till exempel om kontroll och övervakning som FRA, betalväggar samt hot och hat. Inspelat den 1 december 2016 på Pufendorfinstitutet, Lund. Arrangör: Lunds universitet.
Digitala medier, Informationssamhället, Masskommunikation, Massmedia, Personlig integritet, Politik, Samhällsvetenskap, Statskunskap, Tryckfrihet
2017
Högskola
Information och media, Internet och digitala medier
Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.
Lär dig mer om hur vi jobbar med arbetsmaterial för vårt utbud