Till huvudinnehåll
seriesimage

UR Samtiden - Utvecklingen i Öst- och Sydöstasien

Föredrag om den senaste politiska utvecklingen och situationen för mänskliga rättigheter i Öst- och Sydöstasien. Inspelat den 10 mars 2017 på Akademiska Föreningens hus i Lund. Arrangör: Centrum för Öst- och Sydöstasienstudier, Lunds universitet.

Programbild

Detta program finns tillgängligt under UR Access!

Läs mer om UR Access och hur du tar del av programmet

Kina i Sydöstasien

Professor Benjamin Reilly från Murdoch University i Australien föreläser om Kinas nutida och historiska inflytande över den demokratiska utvecklingen i Sydöstasien. Han talar även om hur Sydöstasiens politik kan vara av relevans för Kina. Inspelat den 10 mars 2017 på Akademiska Föreningens hus i Lund. Arrangör: Centrum för Öst- och Sydöstasienstudier, Lunds universitet.

Om programmet

Ämnesord:

Asiens historia, Demokrati, Demokratisering , Historia, Kina, Politik, Politiska system , Samhällsvetenskap, Statskunskap, Statsskick , Sydostasien

Produktionsår:

2017

Talat språk:

Engelska

Undertexter:

Svenska

  • Föreläsare:

    Benjamin Reilly