
Datorer
Avsnitt 1 · 6 min · Om hur en dator är uppbyggd.
Du som är pedagog för barn i elvaårsåldern får konkreta tips på hur du kan arbeta med programmering i undervisningen. Säkerhet, internet, sociala medier och dataspel är några av de ämnen som behandlas. Programledare är Karin Nygårds.
För att en dator ska fungera behövs en input och en output. Elever får en övning där de ska sortera olika saker utefter om de har en input eller en output. Nästa övning är en samarbetsövning där eleverna ska vara en dator. De delas in i mindre grupper där en ska vara CPU, en är ALU och en är skärm. Tillsammans ska de fylla i rätt punkter på ett papper så att en figur bildas.
Datorarkitektur, Datorer, Digital kompetens, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Programmering, Undervisning, Undervisning i tekniska ämnen
2017
30 juni 2023
Lärarfortbildning
Information och media, Pedagogiska frågor, Didaktik och metod, IT, medier och digital kompetens, Teknik, Kommunikations- och informationsteknik
Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.
Lär dig mer om hur vi jobbar med arbetsmaterial för vårt utbud