
Pontus Jansson
Avsnitt 1 · 14 min · I Leeds träffar Frans den svenske landslagsbacken Pontus Jansson.
Den fotbollstokiga artisten Frans Jeppsson Wall åker till Storbritannien för att träffa sex svenskar som får leva sin dröm; att vara fotbollsproffs. Frans får hänga med på träning, under match och i deras hemmiljö. Han tar reda på hur det är att leva i ett annat land - hur deras vardag ser ut och vilka utmaningar de möter.
Frans Jeppsson Wall beger sig till Leeds för att träffa svenske landslagsbacken Pontus Jansson. På plats i Leeds tar Frans reda på varför just Pontus är fansens favorit. Under vistelsen få Frans möjlighet att följa med till träningsanläggningen, hemmet och hemmamatcharenan Elland Road.
Engelska som främmandespråk, Engelska språket, Fotbollsspelare, Professionell idrott, Språkvetenskap, Storbritannien, Svenskar i utlandet
2019
30 juni 2023
Fokus ligger inte bara på fotboll, utan samtalen bygger på ämnesområden som eleverna kan känna igen sig i - syskonrelationer, utanförskap, att flytta, förebilder och drömmar. Genom en tydligt talad engelska ger serien exempel på vanliga formuleringar och språkliga uttryck. Den speglar även engelsk kultur och levnadssätt.
Grundskola 4-6
Engelska, Realia och kultur