
LärarhandledningDet demokratiska spelet
Det demokratiska spelet är ett allmänbildande och underhållande frågesportprogram om demokrati och politik.
Syfte och målgrupp
Det demokratiska spelet är ett frågesportsprogram som vill inspirera och visa att det går att göra sin röst hörd, påverka och ta del av samhället. Dessutom lyfter programmet fram hur demokratin förändrat Sverige under de senaste 100 åren.
Det demokratiska spelet riktar sig till allmänheten, men kan även användas för att på ett lustfyllt sätt introducera frågor om demokrati, politik och inflytande inom den organiserade folkbildningen: folkhögskola och studieförbund.
Medborgarförslag som tema
Demokrati och medborgares möjlighet att påverka är betydligt större än själva valdagen. Varje dag har vi demokratiska rättigheter och skyldigheter som medborgare! Ett exempel är möjligheten att där du är folkbokförd inkomma med ett medborgarförslag till din kommun.
Här presenteras ett upplägg att arbeta med medborgarförslag inom folkhögskola och annan vuxenutbildning, som ett exempel på vad lokal demokrati kan vara i praktiken.
Om handledningen
Struktur och upplägg
I handledningen presenteras ett upplägg för en lektion eller ett tema om medborgarförslag.
Upplägget består av en tipspromenad som introducerar temat, samt ett lektions eller temaupplägg.
Arbeta med programmet
Medborgarförslag Att skriva medborgarförslag är en möjlighet som medborgare har att direkt lämna förbättringsförslag till den kommunala verksamheten och politikerna, om man tycker att något ska förändras. Alla som är folkbokförda eller skrivna i kommunen får, oavsett ålder och medborgarskap, skriva och lämna in medborgarförslag. Det innebär att även barn och personer med utländsk bakgrund som saknar rösträtt får lämna medborgarförslag. Förslaget kan gälla allt som rör kommunens verksamhet och som kommunen ansvarar för. Det kan till exempel handla om kultur- och föreningsverksamhet, parker, idrottsanläggningar, gång- och cykelvägar.
Begrepp
Medborgare
Person som har medborgarskap i viss stat. Medborgarskap är ett rättsligt bindande förhållande mellan stat och individ. Att inneha medborgarskap i en stat innebär rättigheter och skyldigheter. Exempelvis rösträtt och skyldighet att betala skatt. (Nationalencyklopedin, NE)
Medborgarförslag
Ett förslag om att förändra eller förbättra något inom kommunens verksamhet eller ansvarsområden. Den som är folkbokförd i kommunen kan väcka ärenden och föra talan i kommunfullmäktige.
Medborgarförslag
Arbeta vidare
Lektionsupplägg: Medborgarförslag i din kommun
Steg 1: Undersök medborgarförslag i din kommun
Om du skriver ett eget medborgarförslag, eller skriver under någon annans förslag, använder du dina demokratiska rättigheter för att försöka bidra till förändring. I de flesta kommuner är det möjligt att lämna in medborgarförslag. På er kommuns hemsida finns information om möjligheter att lämna in förslag för att påverka i er kommun. Gå in på kommunens hemsida och undersök om det är möjligt att lämna medborgarförslag i er kommun. Om detta inte är möjligt, studera en kommun som har medborgarförslag. Undersök även hur det går till att lämna ett medborgarförslag i den aktuella kommunen, detta varierar från kommun till kommun. Många kommuner har ett digitalt formulär för medborgarförslag och andra kommuner har färdiga mallar som ska fyllas i.
På folkhögskolor kan deltagarna komma från olika kommuner från skilda delar av landet. Utgå från de kommuner där deltagarna är folkbokförda.
- Finns det några befintliga medborgarförslag i er kommun, alternativt den kommun som ni undersöker? Läs på om de befintliga förslagen. Om något förslag låter intressant passar det bra att söka efter mer information i frågan.
- Finns det något medborgarförslag som har verkställts i kommunen? Kontakta kommunen för att få mer information. Förbered frågor att ställa om förslagen som ni vill veta mer om.
Steg 2: Diskutera
Använd metoden EPA, Enskilt, Par, Alla. Deltagarna funderar först enskilt över frågeställningarna nedan. De ska sedan diskutera i par. Avslutningsvis sker en diskussion i helklass.
- Var det enkelt eller svårt att hitta information om medborgarförslag i kommunen?
- Saknar du något förslag/initiativ och i så fall vad?
Steg 3: Påverka och förändra genom medborgarförslag
Ett medborgarförslag bör vara kortfattat och innehålla en motivering. Kontaktuppgifter till den som lämnar förslaget ska finnas med. Dela in deltagarna i mindre grupper.
- Ta fram medborgarförslag som kan lämnas till kommunen och beskriv vad förslagen ska handla om och varför ni tycker att de ska genomföras. I Det demokratiska spelet nämns exempel på både medborgarförslag som blivit verklighet, förslag som inte gått igenom samt helt påhittade förslag. Fler exempel på medborgarförslag: Fler områden för spontanidrott med en multisportarena, utebassänger, boulebanor, ett kulturcenter, fler upplysta platser, bättre bussförbindelser etcetera.
Låt gruppen enas om ett förslag de vill framföra till kommunen tillsammans, genom omröstning eller diskussion. (Men enskilda förslag kan naturligtvis också lämnas till kommunen som medborgarförslag av enskilda deltagare.) Gruppen får i uppdrag att följa ärendets gång.
Exempel på vad som händer med ett förslag som inkommer till kommunen:
- Ditt medborgarförslag rapporteras på kommunfullmäktiges närmast kommande sammanträde. Förslaget måste dock ha kommit in i god tid före mötet så att det finns utrymme att ta upp det inom mötestiden.
- Medborgarförslaget skickas sedan till kommunstyrelsen för beredning eller direkt till den nämnd som har hand om sådana frågor som ditt förslag handlar om. Detta kan exempelvis vara Kultur- och fritidsnämnden eller Byggnadsnämnden. Undersök vilka nämnder som finns i er kommun. Information finns på kommunens hemsida.
- Nämnden utreder ärendet och skickar tillbaka det, via kommunstyrelsen, för att kommunfullmäktige ska fatta ett beslut.
- Kommunfullmäktige ska fatta ett beslut senast inom ett år efter det att förslaget anmälts på kommunfullmäktiges sammanträde. Den som har lämnat in medborgarförslaget har rätt att yttra sig när kommunfullmäktige beslutar i ärendet. I Piteå kommun finns två alternativa förslag på hur ett medborgarförslag färdas, se bilden från deras hemsida nedan.
- Alternativ 1: Medborgarförslag skickas till kommunfullmäktige som skickar förslaget vidare till den berörda nämnden som sedan tar ett beslut.
- Alternativ 2: Medborgarförslag skickas till kommunfullmäktige som skickar förslaget vidare till den berörda nämnden. Den berörda nämnden skickar sedan förslaget till kommunstyrelsen som skickar tillbaka förslaget till kommunfullmäktige. Kommunfullmäktige tar sedan ett beslut.
Exit ticket
Diskutera i mindre grupper om 3–5 deltagare.
- Bör alla kommuner ha medborgarförslag? Varför/varför inte?
- Om inte möjligheten att skicka in medborgarförslag finns i en kommun, vilka andra sätt finns för att påverka och göra sina röster hörda på?
Det finns intresseföreningar som har medborgarförslag med färdigformulerade brev där en viss åsikt eller ståndpunkt redan är utskriven. Ofta handlar förslaget om en aktuell fråga som föreningen arbetar med. Om du är medlem i en förening, exempelvis ett idrottslag eller en djurrättsförening, passar det bra att undersöka om föreningen har ett förslag som du kan och vill lyfta i din egen kommun.
Upphovsrätten till innehållet i den här lärarhandledningen tillkommer UR, om inte något annat särskilt anges. Lärarhandledningen får fritt kopieras, distribueras digitalt och visas i undervisningssammanhang. När lärarhandledningen eller delar av innehållet används på olika sätt ska den ideella upphovsrätten iakttas. Det här betyder att du som lärare i din undervisning bland annat får kopiera upp så många kopior du behöver av hela eller delar av lärarhandledningen och dela ut till elever, tillhandahålla den digitalt till eleverna i en elevportal eller liknande, eller visa i en Powerpointpresentation. Viktigt att tänka på när du använder lärarhandledningen, på olika sätt, är att det alltid ska gå att se vem eller vilka som har upphovsrätten. Om lärarhandledningen kopieras upp i sin helhet så framgår det redan, men om det är så att du väljer att bara använda någon del behöver du skriva i anslutning till det du använder vem eller vilka det är (UR och/eller annat namn, som framgår i lärarhandledningen).