


Vänner
Nu ska lagen både hålla tal och träna fysiskt, det tycker de flesta är tråkigt och jobbigt. Julia och Hussein blir kära i varandra, förlorarlaget måste tvätta ett helt berg med kläder, och så pratas det om att vara öppen med sin diagnos och om att det ibland kan vara svårt att få kompisar.
Finns även som Syntolkat · Utan tolkning
Om programmet
Ämnesord:
Fysisk träning, Hushållsarbete, Personer med funktionsnedsättning, Samhällsvetenskap, Sociala frågor, Talängslan, Ungdomar med funktionsnedsättning, Ungdomar med utvecklingsstörning, Vuxna, Vänskap
Produktionsår:
2020
Tillgänglig till:
30 juni 2024
Pedagogiskt syfte
Olika aspekter av vuxenlivet presenteras i en spännande form. Syftet är dubbelt; dels att den breda publiken ska få insikt i livsvillkoren för unga med intellektuell funktionsnedsättning, dels att unga i gymnasiesärskolan ska lära sig mer om vuxenlivet.
Utbildningsnivå:
Gymnasiesärskola
Skolämne:
Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Hälsa och livsstil, Samhällskunskap, Individer och gemenskaper, Svenska, Muntlig framställning och retorik, Teckenspråk