
Boktrailern

Utvandrarna
Om programmet
Rapparen Fatima Jelassi har läst författaren Vilhelm Mobergs bok "Utvandrarna". Romanen utspelar sig på 1800-talet då Sverige var fattigt och många svalt. Kristina och Karl-Oskar lämnar Sverige för att få ett bättre liv i Amerika för sig och sin familj. De trodde att Amerika var ett paradis, men för att ta sig dit var de tvungen att betala ett högt pris.
- Ämnesord:
- 1800-talet, Båtresor, Böcker och läsning, Bönder, Emigration, Fattigdom, Förenta staterna, Kalmar län, Litteraturpsykologi, Litteraturupplevelse, Litteraturvetenskap, Läsning, Svensk litteraturhistoria, Svenska emigranter, Sverige
- Produktionsår
- 2022
- Tillgänglig till
- 30 juni 2027
- Talat språk
- Svenska
- Undertexter
- Svenska
- Medverkande
- Fatima Jelassi
Dela programmet
Pedagogiskt syfte
Boktrailern är korta, förklarande och inspirerande litteraturprogram. Programmen vill sänka tröskeln för elever som läser svenska som andraspråk så att de kan komma i gång med läsningen. Böckerna presenteras på ett sätt som väcker nyfikenhet och ger förförståelse inför läsningen.
- Utbildningsnivå:
- Grundskola 7-9